تردمیل در اصفهان | فیکس اسپرت

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت

مقایسه تردمیل و دوچرخه ثابت

تردمیل یا دوچرخه ثابت از محبوب ترین دستگاه های ورزشی هستند که هم در خانه و هم در باشگاه های ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند. هر دو دستگاه می توانند یک تمرین کاردیوی موثر را برای تان فراهم آورده و با تنظیمات سطح دشواری خود، باعث پیشرفت مرحله به مرحله شما در تمرینات شوند. اغلب ما در برنامه کاهش وزن خود و در هنگام انتخاب بین این دو دستگاه با تردید روبرو شده و این سوال برایمان پیش می آید که لاغری با تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟ در ادامه به مقایسه جنبه های عملکرد این دو دستگاه در کالری و چربی سوزی پرداخته شده است. هر دو دستگاه دارای مزایای فراوانی هستند. تمرینات ایروبیک انجام شده بر روی تردمیل یا دوچرخه ثابت بسیار مفید بوده و حتی می تواند برای تسکین دردهای بدن نیز مورد استفاده قرار گیرند. علت این موضوع این است که تمرینات ایروبیک باعث ترشح هورمون اندورفین شده، و این هورمون علاوه بر تسکین سیگنال های درد، حال خوبی را برای شما به ارمغان می آورد. به علاوه تحقیقات نشان داده است که تمرینات ایروبیک می تواند باعث بهبود بیماری افسردگی در افراد گردد. اگر راغب به خرید تردمیل یا دوچرخه ثابت هستید میتوانید به صفحه نکات طلایی رفته و در مورد خرید دستگاه اطلاعات کسب نمایید.

تردمیل در اصفهان | فیکس اسپرت

تردمیل در اصفهان | فیکس اسپرت

مقایسه تردمیل و دوچرخه ثابت در کالری سوزی

برای مقایسه ابنکه در کالری سوزی تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟ میتوان گفت اگر تمرینی با شدت مساوی را بر روی تردمیل یا دوچرخه ثابت انجام دهید، تمرین تردمیل شما کالری بیشتری را خواهد سوزاند. علت این موضوع، طرز قرار گرفتن شما بر روی دستگاه ها است.
در هنگام استفاده از دوچرخه ثابت، وزن شما بر روی صندلی دستگاه قرار می گیرد. اما در هنگام دویدن روی تردمیل، تمام وزن خود را حمل کرده و آن را رو به جلو می کشید. به علاوه، در هنگام استفاده از دوچرخه ثابت بالا تنه شما حرکت کمتری دارد.
البته گرچه روی تردمیل کالری بیشتری می سوزانید، اما تمایل شما برای انجام تمرینات طولانی با دوچرخه ثابت بیشتر است. علت این موضوع این است که دوچرخه ثابت فشار کمتری به مفاصل آورده و تمرینات طولانی بر روی آن راحت تر پیش می رود.
همچنین تنوع تمرینات قابل انجام با دوچرخه ثابت نسبت به تردمیل بیشتر می باشد. بنابراین اگر تمرین طولانی مدت تری بر روی دوچرخه ثابت انجام دهید، ممکن است کالری سوزی شما نسبت به تردمیل افزایش یابد. در بعضی مواقع ممکن است دستگاه شما به تعمیر احتیاج پیدا کند. فیکس اسپرت میتواند شما را در تعمیر تردمیل و تعمیر دوچرخه ثابت یاری کند.

تردمیل یا دوچرخه ثابت؟

تردمیل یا دوچرخه ثابت؟

تردمیل برای شما بهتر است یا دوچرخه ثابت؟ عوامل گوناگونی در انتخاب شما تاثیرگذار خواهند بود. برای شروع به معرفی مزایا و معایب هر دو دستگاه پرداخته ایم:


ویژگی های تردمیل و دوچرخه ثابت :


مزایا دوچرخه ثابت :
انعطاف پذیری عضلات و رباط های پا را افزایش می دهد.
فشار کمتری به قسمت پایین کمر وارد می کند.
برای افرادی که در حفظ تعادل مشکل دارند عالی است.
دارای برنامه ها و تمرینات متنوع است.
امکان انجام کارهای دیگر در هنگام استفاده از آن وجود دارد.

مزایا تردمیل :
اغلب دارای دکمه خاموش کردن ایمنی است.
کالری بیشتری می سوزاند. دارای برنامه ها و تمرینات متنوع است.
نسبت به دوی معمولی برای مفاصل بهتر است.


معایب دوچرخه ثابت :
تاثیر کمی بر استخوان سازی دارد.
در تمریناتی با شدت مساوی، کالری کمتری می سوزاند.

معایب تردمیل :
به مفاصل و قسمت پایین کمر فشار وارد می کند.
امکان انجام کارهای دیگر در هنگام استفاده از آن محدود است.
امکان افتادن از روی آن وجود دارد.

مقایسه تردمیل و دوچرخه ثابت با سایر دستگاه های ورزشی

تردمیل در اصفهان | فیکس اسپرت
کدام دستگاه فشار کمتری به زانو می آورد؟

در مقایسه بین بهتر بودن تردمیل یا دوچرخه ثابت بر روی اثر گذاری بر زانو میتوان گفت دویدن، چه بر روی تردمیل باشد و چه بر روی زمین، بطور ذاتی به زانو ها نیرو وارد می کند. البته احتمالا دویدن بر روی تردمیل نسبت به زمین کمی برایتان راحت تر خواهد بود، زیرا تسمه تردمیل مقداری از فشار را رد می کند. البته می بایست روش صحیح دویدن روی تردمیل را نیز بلد باشید. از طرفی دوچرخه ثابت علی رقم به کارگیری عضلات پا، ضربات کمتری را، نسبت به تردمیل، به بدن وارد کرده و به مفاصل فشار نمی آورد. در نتیجه ورزش کردن با دوچرخه ثابت اغلب لذت بخش تر و طولانی تر بوده، و می تواند نتایج بهتری را از خود نشان دهد. به علاوه اگر در قسمت پایین کمر خود احساس درد می کنید، دوچرخه ثابت گزینه بهتری برای شما خواهد بود. این دستگاه نه تنها فشاری به مفاصل و عضلات پایین کمر شما نمی آورد، بلکه می تواند ناراحتی های این ناحیه را تا حدودی تسکین دهد. در هنگام استفاده از دوچرخه ثابت، بر خلاف دوچرخه های معمولی، مجبور نیستید به جلو خم شوید؛ بلکه می توانید دسته های آن را تنظیم کرده و حالت مناسب برای بدن خودتان را ایجاد کنید. همچنین نوعی از دوچرخه ثابت به نام دوچرخه نشسته وجود دارد که به راحتی روی آن نشسته و پس از تکیه دادن به پشتی آن، پدال خواهید زد.


تردمیل در اصفهان | فیکس اسپرت
لاغری با تردمیل یا دوچرخه ثابت؟

در مورد تاثیر گذاری بر لاغری بین دستگاه تردمیل یا دوچرخه ثابت باید گفت هر دو دستگاه تردمیل و دوچرخه ثابت قابلیت انجام دادن تمرینات ایروبیک شدید و با کیفیت را دارا بوده و در نتیجه، می توانند کمک زیادی به لاغری و کاهش وزن شما بکنند. بر اساس نظر متخصصان، حتی کاهش وزن متعادل ۵ تا ۱۰ درصدی نیز مزایای فراوانی برای فرد خواهد داشت. به علاوه، افرادی که سبک زندگی سالمی را پیش گرفته و به تدریج لاغر می کنند، در حفظ لاغری خود موفق تر خواهند بود. بنابراین بهتر است دستگاهی را انتخاب کنید که از کار با آن لذت می برید و در نتیجه به دفعات بیشتر و با تمرینات طولانی تر از آن استفاده خواهید کرد. درست است که دویدن روی تردمیل کالری بیشتری می سوزاند، اما اگر تمرین شما با دوچرخه طولانی تر باشد، کالری سوزی تان نیز می تواند نسبت به تردمیل بیشتر شود. دستگاهی را انتخاب کنید که از ورزش کردن با آن لذت بیشتری می برید. با این کار می توانید سبک زندگی جدید و سالم خود را ادامه داده و از مزایای کوتاه مدت و بلند مدت آن بیشتر بهره مند شوید.


تردمیل در اصفهان | فیکس اسپرت
تفاوت تردمیل و دوچرخه ثابت

تردمیل یا دوچرخه ثابت تنها دستگاه هایی نیستند که بتوانید تمرینات کاردیوی شدید را بر روی آن ها انجام دهید. الپتیکال نیز می تواند حالت دویدن را برای بدن شبیه سازی کند، و البته فشار آن بر روی مفاصل نیز کمتر است؛ به این معنی که شما می توانید تمرینات شدید تر و طولانی تری را، نسبت به تردمیل، بر روی الپتیکال انجام دهید. البته دامنه حرکات الپتیکال کمتر بوده و تمرینات آن تنوع و جذابیت پایین تری دارد. از طرف دیگر، دستگاه روئینگ تمرینات ورزشی کامل تری را برای تمام بدن شما امکان پذیر می کند.
دستگاه روئینگ نیز مانند دوچرخه ثابت به بدن ضربه وارد نمی کند؛ پس اگر می خواهید فشار و درد مفاصل کمتری داشته باشید، استفاده از دستگاه روئینگ برای شما مناسب است. البته این دستگاه فضای زیادی را اشغال کرده و صدای بیشتری تولید می کند. همچنین استفاده از این دستگاه به یک سطح پایه ای از مهارت نیاز داشته و در صورت استفاده غلط از آن، مثلا حالت اشتباه بدن، احتمال آسیب دیدگی نسبت به دستگاه های دیگر بیشتر است.
انجام دادن تمرینات متنوع همیشه مفید است. حداقل فایده این کار این است که تمرینات ورزشی شما جذاب تر خواهد شد. اما اگر به هر دلیل مجبور به انتخاب تنها یک دستگاه هستید، گزینه ای را انتخاب کنید که تنظیمات بیشتری داشته و شما را به چالش بکشد و انگیزه تان را افزایش دهد. در صورت امکان، دستگاهی را انتخاب کنید که دارای برنامه های ورزشی پیش فرض بوده و هر باز گزینه های جدید تمرینی را پیش روی شما بگذارد.


تردمیل در اصفهان | فیکس اسپرت
سوزاندن چربی شکم بر روی تردمیل یا دوچرخه ثابت

بر اساس نظر متخصصان، یکی از روش های موثر در سوزاندن چربی های شکم و در عین حال حفظ بافت عضلانی، انجام دادن تمرینات اینتروال شدید است.
این نوع تمرینات را می توان هم بر روی تردمیل و هم بر روی دوچرخه ثابت انجام داد. بسیاری از مدل های این دو دستگاه دارای برنامه های پیش فرض برای تمرینات اینتروال شدید هستند که شما را در طول تمرین راهنمایی کرده و به روش صحیح پیش می برند.
حتی در صورت عدم وجود این قابلیت، با بکارگیری یک برنامه مناسب می توانید با استفاده از هر دوی این دستگاه ها، به هدف خود برای چربی سوزی و لاغری دست پیدا کنید. 
چنانچه تردمیل شما دچار اسیب دیدگی شده است و نیاز به تعمیرکار و یا خرید قطعات تردمیل و برای آشنایی بیشتر با گروه فیکس اسپرت به صفحه ی مقالات مراجع کنید