نکات ایمنی ورزش با تردمیل

چند نکته برای ایمنی هنگام ورزش با تردمیل

تردمیل یکی از دستگاه های هوازی است که کاربر میتواند چربی سوزی خوبی با آن انجام بدهد. در زمان خرید تردمیل ابتدا با عملکرد و چگونگی کنترل آن آشنا شوید و از مربی یا فروشنده بخواهید اطلاعاتی در مورد دستگاه در اختیار شما قرار بدهد.بعد از خرید تردمیل در خانه مکان امنی پیدا کنید تا دستگاه را در آنجا قرار بدهید. در زمان استفاده از تردمیل با سرعت مناسبی بدوید تا دچار مشکلی نشوید.در ابتدای شروع ورزش تردمیل را بر روی کنترل دستی قرار بدهید تا بتوانید با در نظر گرفتن ضربان قلب و آمادگی جسمانی برنامه مناسبی را طراحی و اجرا کنید. استفاده از سرعت زیاد در ابتدای ورزش شما را دچار مشکل خواهد کرد و آسیب خواهید دید. قبل از اینکه ورزش را شروع کنید، نکات ایمنی را در نظر بگیرید و آنها را رعایت کنید تا در طی انجام دادن ورزش دچار مشکل نشوید.تعبیه شدن مگنت ایمنی در تردمیل از ویژگی های تردمیل محسوب می شود که سبب شده در هر زمان، به هر علتی کاربر تعادل خود را از دست داد، موتور تردمیل خاموش بشود و به کاربر آسیب و صدمه ای وارد نشود.

نکات ایمنی هنگام استفاده از تردمیل

استفاده از تردمیل یک ابزار عالی برای نگه داشتن رژیم ورزشی خود می باشد بخصوص زمانیکه عوامل باز دارنده زیادی برای ورزش در بیرون از خانه وجود دارد. رعایت نکات زیر می تواند باعث افزایش ایمنی خود حین تمرین با تردمیل و دفع چند اشتباه در ورزش با تردمیل شود در ورزش با تردمیل شود و از ورزش کردن با آن لذت ببرید:
• وضعیت سلامتی خود را بدانید در بسیاری از موارد سقوط بر روی تردمیل بر اثر حوادث قلبی عروقی، مانند حمله قلبی یا سکته مغزی اتفاق می افتد. قبل از شروع هر برنامه ورزشی از سلامت خود مطمئن شوید. تشخیص علائم اگر در طول تمرین با تردمیل در قفسه سینه خود دردی احساس می کنید، تنگی نفس دارید و یا سرگیجه دارید فورا تمرین با تردمیل را متوقف کنید. این علائم هشدار دهنده ممکن است وضعیت سلامتی شما را نشان دهند، پس فورا به پزشک خود مراجعه کنید.
• عوامل حواس پرتی را کاهش دهید ورزش کردن با تردمیل در حالیکه مشغول تماشای تلویزیون هستید و یا کتاب می خوانید، شانس شما برای آسیب ناشی از سقوط بر روی تردمیل افزایش می یابد. تمرین خود را با سرعت پایین شروع کنید، از عرض نوار تردمیل آگاه باشید و تا زمانی که به ریتم خود نرسیده اید هدفون خود را روشن نکنید وصدای آن را کم کنید.
• برای خود یک نقشه داشته باشید اگر تردمیل در یک باشگاه ورزشی حرفه ای نیست، اجازه دهید کسانی که حرفه ای هستند طرز صحیح کار با آن را به شما یاد دهند. یک تلفن برای مواقع اضطراری برای تماس با دوستان تان، در نزدیک خود داشته باشید.
• لباس مناسب بپوشید از پوشیدن لباس هایی که ممکن است در نوار گردان تردمیل گیر کنند اجتناب کرده و کفش های ورزشی مناسبی بپوشید.
• حفظ تعادل از شروع تمرین در زمانیکه بر روی نوار گردان تردمیل ایستاده اید اجتناب کنید. این کار می تواند شما را غافلگیر کرده و باعث پرتاب شما به دلیل از دست دادن تعادل تان شود. پس قبل از شروع با تردمیل آن را روشن کرده و زمانیکه در روال خود قرار گرفت بالای آن بروید.
• حفظ فرم مناسب بر روی تردمیل برای اینکه فرم بدن تان مناسب باشد، شانه های خود را عقب نگه داشته سر خود را جلو ببرید و از نگاه کردن به نوار گردان پرهیز کنید. آرامش خود را حفظ کرده و اجازه دهید دستان شما به طور طبیعی نوسان داشته باشند. گام های یکنواخت بردارید و آن ها را کوتاه یا بلند نکنید.
• به جایی که روی تردمیل قرار دارید توجه کنید زیاد به لبه های نوار غلطان نزدیک نشوید، موقعیت خود را در مکانی قرار دهید که بتوانید زمانیکه احساس خستگی کردید یا دچار مشکل شدید آن را خاموش کرده و از آن پایین بپرید.
• اضافه کردن زمان و شدت تمرین به طور همزمان خطر آسیب را افزایش می دهد در ابتدای کار با تردمیل زمان آن را کم انتخاب کنید و به ندریج آن را افزایش دهید. به مرور می توانید سرعت و شیب تردمیل را افزایش دهید.

                                              مزایای استفاده درست از تردمیل
                                       کار کردن درست و منظم با تردمیل باعث:
                                       • تقویت عضلات داخل و خارج ران و باسن
                                       • کاهش وزن
                                       • بدنسازی وتناسب اندام
                                       • بالا بردن انرژی بدن
                                       • بهبود فعالیت ورزشی
                                       • بهبود مقاومت بدن وقدرت قلب وعروق
                                       • حفظ وزن ایده‌آل بدن
                                       • تصحیح برنامه خواب و کاهش استرس
                                       • باعث شادابی و سلامت جسمی و همچنین روحی و روانی خواهد شد.

عوارض استفاده نادرست از تردمیل
۱- از جمله آسیب‌های ورزشی ‌ای که در استفاده نادرست با تردمیل ممکن است خود را نشان دهد، آسیب زانو است. نقطه‌ای از بدن که بیشترین بار و وزن بدن را تحمل می‌کند، زانوهاست و وقتی در مدت زمان طولانی، فشار مداومی به آن وارد شود یا در مدت زمان کم، فشار زیادی بر آن تحمیل شود، دچار تغییرات شبیه آرتروز می‌شود، یعنی غضروف آن ساییده می‌شود و درد و مشکلات دامنه حرکتی مفصل به وجود می‌آید، یعنی زانو به سختی باز و بسته می‌شود.

۲- یکی از مشکلات و خطرهایی که در کار با تردمیل وجود دارد، آسیب عضلات اندام تحتانی به ویژه در ناحیه ران و پشت ران و ساق پاست. این موضوع نیز به علت کار کشیدن زیاد از این گروه از عضلات در هنگام کار با تردمیل است چون در هنگام کار با تردمیل، مسافت پیموده شده از نظر ظاهری مخفی می‌ماند (اگرچه به صورت دیجیتالی نمایش داده می‌شود)، به همین علت میزان شدت ورزش و مسافت پیموده شده، کمتر از حد واقعی تخمین زده می‌شود. با شدت بیشتر ورزش، فرد بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرد.

۳- از خطرهای تردمیل می‌توانیم به استفاده از انواع شیب‌دار آن اشاره کنیم. کسانی که از انواع شیب‌دار آن به صورت نامناسبی استفاده می‌کنند، هم به آسیب مفاصلی چون زانو، مفصل لگن و مچ پا دامن می‌زنند و هم به طور ناخودآگاه شدت ورزش را بیشتر می‌کنند و خود را در صورت وجود عوامل خطر بیماری‌های قلبی، در معرض ابتلا به این‌گونه بیماری‌ها قرار می‌دهند.
فیکس اسپورت
فیکس اسپورت